Legendarische vintage modeveilingmeester Kerry Taylor over Madame Grès, prinses Di en waarom ze geen jurken uitleent

instagram viewer

Heb je je ooit afgevraagd waar geweldige vintage vandaan komt? In sommige gevallen duikt het op op veilingen, waar dealers koffers vol gerafelde jurken van chiffon uit de jaren dertig voor centen kunnen kopen tegen de uiteindelijke verkoopprijs.

Maar er is een andere kant aan kledingveilingen, een waarin de in Londen gevestigde modeveilingmeester Kerry Taylor zich specialiseert: vintage en haute couture van museumkwaliteit.

Taylor veilt vanmiddag meer dan 200 stukken modegeschiedenis, waaronder een groep jurken van Madame Grès en een voorraad aan prinses Diana-gerelateerde ephemera. Ik stopte dit weekend bij de preview-expositie om met Kerry te praten over haar carrière in modeveiling…

...en toen ik aankwam, was ze in gesprek met een belangrijke klant, dus ik nam even de tijd om mijn omgeving door te nemen.

Stel je een grote kamer voor, omzoomd met clusters van mannequins, gekleed in nieuwstaat Jeanne Lanvin, Christian Dior en Yves Saint Laurent creaties, met rails en rails van Balenciaga, Mugler en Carven eventuele resterende ruimte opvullen.

Dat is de helft. Het moment waarop de ervaring opwaardeerde van "prachtig" naar "verbluffend" kwam toen ik leerde dat ik niet alleen de goederen kon fotograferen... ik ze ook kon PROBEREN! Het was als een modetentoonstelling zonder de strenge herinneringen om niet aan te raken!

Nadat ik de uitverkoop online had bekeken, wist ik dat ik rechtstreeks naar Lot 166 moest gaan, een rode crêpe-avondjurk van Ossie Clark uit de jaren 70. Ik paste het aan, draaide een beetje rond en kwam uit de ad-hoc kleedkamer als mijn gebruikelijke evenwichtige, onverstoorbare zelf, net op tijd om Kerry door de deur te zien komen.

Hier is ons gesprek (bewerkt voor lengte en duidelijkheid), samen met afbeeldingen uit de tentoonstelling:

Fashionista: Hoe is het bedrijf veranderd sinds je begon?Kerry Taylor: Het is radicaal veranderd. Ik heb echt alles gezien, want eind jaren zeventig was vintage in de mode. Het was cool om gezien te worden met flapperjurken met kralen en dat soort dingen. Maar in de jaren 180 lag het dood in het water - niemand was geïnteresseerd. Het ging heel erg over gloednieuwe, onbezonnen, merkbewuste, soort opzichtige kleding. Denk maar aan Dallas en Dynasty, en je begrijpt waar ik vandaan kom.

In die tijd probeerde ik een verkoop van haute couture te houden in New York. Het was de eerste keer ooit…. In Amerika kun je de mooiste haute couture vinden, omdat alle echt, echt rijke vrouwen voor het seizoen naar Parijs gingen en een fortuin spendeerden aan de shows. Ze zijn een heel, heel belangrijk onderdeel van de Franse haute couture-business. In Amerika is het waarschijnlijk mogelijk om meer goede haute couture te vinden dan in Frankrijk of Engeland.

Is dat nog steeds waar? Nog steeds waar…. Dus ik had deze veiling, en het was een ramp. Niemand kwam eraan. Ik herinner me dat ik daar zat, met pijn in mijn hart, met ongeveer drie mensen in deze kamer. En zelfs als de tentoonstelling te zien was, kwamen Amerikaanse matrons en zeiden: "Hé schat, waar gaat dit over? Ik kan me nieuw veroorloven, waarom zou ik dit kopen?” Begreep het gewoon niet….

Ik denk dat wat er is gebeurd, zeker vanaf de late jaren '90 tot nu, is dat vintage iets is geworden dat sociaal acceptabel is. In deze tijd waarin je zoveel wegwerpmode hebt, is er nu eigenlijk nostalgie naar het verleden, naar de fantastische kwaliteit en mooie afwerking. En er is dat verlangen naar kwaliteit en naar ontwerpen die anders zijn…. Het is ook ongelooflijk goed waar voor je geld. Zelfs in onze mooie uitverkoop kunt u iets heel moois kopen voor £ 4-500. En dat is niets, als je het vergelijkt met in massa geproduceerde confectiekleding. Wat ik verkoop is het beste van de markt. Het is haute couture, niet van het modehuis, maar van die specifieke haute couturier. Dus het is Balenciaga van Balenciaga, het is Christian Dior van Christian Dior, het is Yves Saint Laurent van Yves Saint Laurent. Er zit ook zo'n romantiek in, dat de hand van de meester bij het kledingstuk betrokken was. Laten we het hebben over de veilingen zelf: wat zijn de stappen bij het samenstellen van een veiling? Allereerst moet ik de collecties samenstellen. En ik verkoop dingen op verschillende niveaus. Dus ik heb bijvoorbeeld tussen de 5 en 8 reguliere veilingen, waarbij de schattingen beginnen bij ongeveer £ 100 en hoger. Hier kun je voor een paar honderd pond een klein Biba-jurkje kopen. Ze zijn geweldig voor de dealers om naar toe te komen. Hoe lang duurt het? Dit is bijvoorbeeld een mooie veiling - wanneer ben je begonnen met het samenstellen van de items? Nou, ik doe er twee per jaar. Het duurt ongeveer vier maanden om alles in elkaar te zetten. Het duurt ongeveer een maand om de catalogus af te ronden, te ontwerpen en op te sturen. De catalogi gaan de hele wereld over, maar ze staan ​​ook online.

Hoeveel items zijn er in een typische veiling? En hoe ga je om met de veilingen? Er lijkt een heel bewust tempo te zijn van waar bepaalde items worden geplaatst. Ik begin meestal met accessoires, omdat Chanel en Hermes handtassen normaal gesproken als een bom gaan. Dat is een goed, veerkrachtig begin van de verkoop. En dan rangschik ik de dingen voornamelijk chronologisch. Ik begin met de 17e-18e eeuw en ga door de eeuwen heen totdat we bij de meest recente stukken komen, die in deze veiling de Martin Margiela stukken. Het gaat van een open gewaad uit 1780 tot een Margiela van eind jaren negentig.

Wat is het nieuwste stuk dat u zou overwegen om op een veiling te plaatsen? Het kan heel recent zijn als het haute couture is. Als het bijvoorbeeld een stuk uit 2010 John Galliano haute couture is, zou ik geïnteresseerd zijn. Als het Marks & Spencer is, nee. Er is een heel dunne lijn tussen vintage en tweedehands kleding. Ik verkoop geen tweedehands kleding. Ik verkoop vintage en haute couture. Stilistisch gezien hebben tweedehands kleding weinig te prijzen. Ze zijn erg handig, warm en draagbaar, maar eigenlijk ben ik altijd op zoek naar esthetische schoonheid. Dat is het eerste en belangrijkste. Vanaf daar gaat het.

Wat zijn uw criteria behalve schoonheid? Wat maakt een kledingveiling waardig? Je kunt soms iets vinden dat niet door iemand in het bijzonder is, maar het is gewoon een fantastisch voorbeeld in zijn soort. Ik had een papieren jurk, die in de jaren zeventig massaal als souvenir werd geproduceerd, met de Twin Towers op de voorkant. Dat is op dat moment gewoon een wegwerpbaar, leuk ding, maar heeft nu een enorme betekenis. Dat ging eigenlijk naar een museum. Ik denk dat ik schatte dat het £ 100-150 zou kosten, en het maakte uiteindelijk £ 6-700 op, omdat het relevant is.

Ik ben ook op zoek naar dingen die duidelijk van geweldige ontwerpers zijn. Dingen met een interessante herkomst zijn ook goed. Als er iets van Audrey Hepburn is geweest, zoals bij de Givenchy-jurk in de laatste verkoop, en in deze verkoop, hebben we de Emanuel-collectie van Diana-dingen, dat is echt heel interessant.

Hoe schat je de prijsklasse in? Er is een soort proces waar mijn hoofd doorheen gaat. Soms kun je het meest zeldzame ding ter wereld hebben, maar er zijn geen kopers voor, dus het is niets waard. Zeldzaamheid alleen is niet genoeg. Je moet kijken naar esthetische schoonheid, je moet kijken naar de staat, of het stuk geëtiketteerd is of niet, en hoe groot de markt daarvoor is. Als ik weet dat ik veel musea heb die vooral op zoek zijn naar een bepaalde periode, kan ik agressiever zijn in de schattingen. Een paar jaar geleden was de jaren 50 bijvoorbeeld wat alle musea leken te willen. Op dit moment zijn het Japanse ontwerpers. Je moet dus in de gaten houden wat er op de markt gebeurt.

Wat is er, naast de Japanse ontwerpers, nu populair? Alles wat haute couture uit de jaren '20 en '30 van toonaangevende ontwerpers, ik bedoel, door Madeleine Vionnet, Gabrielle Chanel, Elsa Schiaparelli, zoiets zou echt geweldig zijn.

Ik hou je veilingen nu een paar jaar in de gaten via mijn werk, en ik vraag me altijd af wat het aanbod is - ik heb dit angst, me afvragend of dit de laatste Madame Grès-jurk zal zijn, of de laatste Vionnet, die op de proppen komt veiling. Het droogt op, dat is zeker. En dat is de reden waarom dingen nu tienduizenden ponden opleveren op veilingen als ze zich voordoen. Want de kans dat er nog een langskomt is relatief klein. Als ze ook naar musea gaan, dat is het dan, zijn ze een soort van verloren voor de circulatie. Doet u iets om het aanbod te beheren? Laten we zeggen dat je een schat aan Ossie Clark hebt, zou je ze allemaal in dezelfde veiling plaatsen? Als ik opeens 50 Balenciagas had, nee, ik zou er niet aan denken om ze allemaal in één verkoop te verkopen, omdat het de markt zou overspoelen. Ik weet dat een concurrent dat onlangs deed, en hij heeft eronder geleden. Ik had onlangs een enorme verzameling Bill Gibb - ik verkoop het nu al 2 jaar. Streef je ooit naar collecties die nog op de markt moeten komen, of kies je uit wat er naar je toe komt? Ik ben altijd op zoek, ik ben altijd op zoek, ik ben altijd op zoek naar de volgende spannende vondst. En het gebeurt. Mensen ontdekken nog steeds dingen in kringloopwinkels en op zolders. Van familieleden weet je wel: 'Mijn grootmoeder had dit.' Het gebeurt nog steeds. Maar die worden steeds moeilijker. Mensen bellen me, en als het echt spannend klinkt, ga ik naar ze toe, of als ze een of twee dingen hebben, brengen ze ze in mij. Het varieert dus.

Hoeveel van die telefoontjes van mensen die zeggen: "Oh, ik heb iets op zolder gevonden", zijn uiteindelijk de moeite waard om op te volgen? Misschien 5%. Er zijn ontzettend veel dingen die ik gewoon niet kan verkopen.

Dat kleine! Terug naar de veilingen, hoe is de sfeer? Ze zijn heel verschillend - elk heeft een andere persoonlijkheid. Het hangt ervan af van wie de spullen zijn. In de laatste verkoop was de hoofdact Audrey Hepburn, en in deze is het prinses Diana. Elke veiling trekt een ander publiek, dus we wachten af. We hebben veel Amerikaanse belangstelling voor deze veiling vanwege prinses Diana. Internationaal hebben we alle grote musea en verzamelaars ter wereld in onze boeken. Ze wachten allemaal met spanning op de publicatie van de catalogus, en we hebben zeer goede relaties met al deze musea en verzamelaars. Als ik weet dat ze op zoek zijn naar een bepaald ding, zal ik mijn best doen om het te vinden. Wie zijn naast de musea uw klanten? Het zijn musea, internationale dealers die handelen in haute couture, die musea bevoorraden; particuliere verzamelaars, het is een steeds groter aantal jonge vrouwen die willen kopen om te dragen. Deze kunnen £ 100-200 zijn aan de onderkant van de markt, tot £ 10.000 die ze bereid zijn te besteden voor een unieke avondjurk die niemand anders heeft. Het feit dat veel Hollywood-filmsterren vintage jurken dragen, helpt allemaal bij de aanvaardbaarheid en de glamour van het dragen van iets vintage. Ik zag daar een paar jurken die ik zeker op de rode loper kon zien. Dat Carven…. De jaren '30 en '50 in deze sale zijn ideale jurken voor de rode loper. Ik denk dat er veel Amerikaanse dealers zullen zijn die zich hierin specialiseren en die zeker in de gaten zullen houden.

Vragen stylisten je wel eens of ze een jurk mogen lenen voor een klant? Ik zou nooit toestaan ​​dat er iets wordt geleend. Nooit. Ooit.

Rechts. Het buy-to-wear-gedeelte van uw klantenkring - welk deel van uw bedrijf vertegenwoordigt dat, vergeleken met de dealers en de musea? Ik zou zeggen dat ze nog kleiner zijn. De dealers en de musea zijn de grotere - ze zijn waarschijnlijk 80%, misschien 20% zijn de buy-to-wear. Ik heb veel modeontwerpers die ook grote kopers van mij zijn - veel modehuizen kopen bij mij. WHO? Ik kan het niet zeggen, maar veel belangrijke. Als je rondhangt, zie je ze misschien zelfs binnenkomen….

Kopen ze om het huisarchief op te bouwen, of voor persoonlijke verzamelingen of gebruik? Sommigen kopen voor het huisarchief, maar heel vaak zijn ze op zoek naar inspiratie voor de collecties van het volgende seizoen, en dat is waar de meesten naar op zoek zijn. Daarom kan ik het niet echt zeggen. Ik zie wel dingen op de catwalk die erg lijken op stukken die ik heb verkocht.

Dat is fascinerend. Het is echt. Het amuseert me, maar ik vind het ook fantastisch dat deze oude kleren weer tot leven komen, en dat andere mensen ze in zekere zin weer kunnen dragen in deze nieuwe incarnatie. Het is fantastisch.

Wat zijn enkele van je meest opwindende 'krijgt' of dingen die je op de markt hebt kunnen brengen? Er is zoveel mogelijk geweest, echt waar. Het is duidelijk dat de Princess Diana-collectie ongelooflijk historisch belangrijk is. Audrey Hepburn's zwarte kanten jurk van Givenchy die ze droeg in Hoe een miljoen te stelen? is een prachtig, prachtig stuk. Dat was £ 60.000 in de laatste veiling. Ik vind het prachtig als je dingen krijgt met een herkomst die ze nog specialer maakt, weet je. Als je deze mooie vrouw daadwerkelijk hebt gefotografeerd terwijl ze ze draagt, met het juiste haar en de juiste make-up, wordt het allemaal zo veel interessanter.

Houd je wel eens stukken voor jezelf? Niet van grote waarde. Ik koop vintage om af en toe te dragen, maar dat zijn meestal dingen van een lager niveau. Als iets echt fantastisch en museumkwaliteit is, zal het dragen ervan uiteindelijk schade toebrengen. Ik ben een beetje een purist, in die zin dat als het een jurk uit de jaren 40 of 50 is, niet door iemand in het bijzonder, dat één ding is. Als het door een van de grote meesters is, is het aan de persoon, maar persoonlijk zou ik me daar ongemakkelijk bij voelen. Ik zou niet van mijn avond genieten - om het zo te zeggen.

[Een assistent komt binnen om te vragen of een Lanvin-japon is aangepast namens een dealer die voor een Amerikaans museum handelt.]

Hoe veranderen wijzigingen de waarde? Voor de buy-to-wear-mensen vinden ze het niet erg als het is gewijzigd. Ze willen gewoon iets dat van Lanvin is, er fantastisch uitziet, daar vinden ze het prima. Voor een museum of privéverzamelaar vinden ze het erg als er iets is veranderd. We zijn altijd heel voorzichtig. Ik inspecteer de binnenkant van deze jurken forensisch, op zoek naar aanpassingen, oude steeklijnen.

Wat is het duurste stuk dat je ooit hebt verkocht? £ 62.000, een jurk van prinses Diana die ze in 1986 in Thailand droeg, ontworpen door Catherine Walker. Het was fuchsia met paarse chiffon - heel mooi. Hebt u in uw jaren in deze business ooit weerstand ondervonden tegen het idee van mode als een klasse die kan worden geveild? Ik predik alleen tot de bekeerden. De mensen die naar mijn veilingen komen, staan ​​al aan de kant. Niet echt. Zeker, sommige van de grotere veilinghuizen zien het als een vrij lage waarde, niet bijzonder interessant onderwerp, maar eigenlijk verzamelen veel van hun topklanten die bieden op impressionistische schilderijen ook haute couture. Er is veel cross-over aan de bovenkant van de markt.

Hoeveel andere huizen zijn actief in hetzelfde gebied? Bonham's heeft verkopen, die meestal iets minder couture-gedreven zijn. Christies heeft één veiling per jaar.

Dat is het? Dus jij bent de enige specialist…. In het VK ben ik de enige specialist, ja.

Hoe heeft de recessie uw bedrijf beïnvloed? Helemaal niet. We hebben in ieder geval de beste jaren ooit gehad. Ik denk dat het komt omdat de dingen die we verkopen echt zo'n goede prijs-kwaliteitverhouding hebben. Het is een goed idee - de dingen die we verkopen zijn fantastisch, redelijk geprijsd, het zijn fantastische stukken en we zijn alleen maar sterker geworden. Wat is het leukste aan je baan? Ontdekking. Als iemand binnenkomt om me te zien, en ze openen een vuilniszak, en je denkt: "Wat zou hier kunnen zijn?" en je hart slaat gewoon een slag over als de meest exquise Chanel uitkomt, of een gewaad ontworpen door Matisse voor Diaghilev's Ballets Russes die de laatste jaren in een garage heeft gestaan, ik weet niet hoeveel decennia, je denkt gewoon: "Wauw." Dat is wat mij opwindt.

En het moeilijkste? Het heeft allemaal niets met het onderwerp te maken. Het is de sleur, de logistiek. Ervoor zorgen dat kavels op tijd naar de juiste plaats zijn verscheept, rekeningen najagen, ervoor zorgen dat de vrachtwagen is besteld om de verkoop te vervoeren - de backoffice-kant van de dingen. Al die kleine dingetjes die nodig zijn om een ​​hele grote veiling als deze tot een succes te maken.

Zeker wel. Ik kan dat begrijpen. En tot slot, welk advies kun je geven aan iedereen die misschien geïnteresseerd is in een carrière in de modeveiling? In modeveiling zijn er maar heel weinig openingen. Als je echt heel serieus geïnteresseerd bent in dit onderwerp en je wilt betrokken zijn bij vintage, word dan dealer. Begin klein, boek een stand op een vintage beurs en ga aan de slag!

Dat is geweldig. Hartelijk dank voor uw tijd.

**Alle foto's door Emily Cronin.