For auktionshuse er luksusmode den nye kunst

instagram viewer

Fra håndtasker til sneakers til kjoler, der engang blev båret af Marilyn Monroe (og Kim Kardashian), særlige modeartikler henter millioner hos Sotheby's, Christie's og flere.

Har nogensinde drømt om at eje en Bulgari halskæde, med en side af Basquiat? Eller måske en picnic i begrænset oplag Birkin at matche din Patek Phillipe Calatrava? For dem, der sætter pris på de finere ting i livet, er det nu muligt at shoppe for alle ovenstående på én gang - med det rigtige bud, altså.

Tidligere forbeholdt kunstverdenens insidere, er auktionshuse blevet et hot spot for (ultra) luksusmode. Christie's og Sotheby's - de to største aktører i rummet - har begge været vært for "luksusuge"-salg i New York City, der viser det bedste fra deres luksusafdelinger, som dækker alt fra ure, juveler, håndtasker og sneakers til andre uvurderlige samleobjekter. Christie's har investeret i luksus mode spil siden begyndelsen af ​​2010'erne; tidligere i år, det åbnet en ny afdeling dedikeret til streetwear, sneakers og sportssamlerobjekter på tværs af musik, mode, kultur og kunst. For sin del, Sotheby's

svor i 2019 for at gøre sin forretning til lige dele kunst og luksus; i 2021 rapporterede den omsætning over en milliarder dollars fra sin luksusdivision, cirka en ottendedel af virksomhedens samlede omsætning.

Foto: Udlånt af Christie's

Skæringspunktet mellem kunst og mode er ikke noget nyt - hvor mange kunstnere og kunstnerejendomme har vi set samarbejde gennem årene? - men der har været en stigning i crossovers, især hos auktionshuse, i de seneste år. Om det er Sotheby's samarbejder med Loewe på en række kastanjeristere el Christie's slår sig sammen med Stadium Goods om et salg af Michael Jordans sneakers, institutioner, der historisk set har været dedikeret til kunstens øvre skorpe, udvider deres portefølje til mode. På den måde anvender de deres unikke budgivningsrammer på flere typer luksusprodukter.

Foto: Cindy Ord/Getty Images

"Luksus har bestemt været en del af vores tilbud, men det bliver mere og mere top of mind for kunder og samlere over hele verden," siger Rachel Koffsky, den internationale afdelingschef for håndtasker og tilbehør på Christie's. (Den første håndtaske, som auktionshuset solgte solgte, var et stykke fra Coco Chanels kollektion i 1978.) "Og kunstmarkedet, modemarkedet, luksusmarkedet og popkulturen har virkelig mødtes."

Auktionsmodellen tilbyder en ny vinkel, hvorigennem man kan værdsætte mode, og hæver den til status som kunst (en emnemenneskerelsker til debat). Inden for disse huse gennemgår hver vare i inventaret en omhyggelig vurdering, vurderet ud fra mærket, modellen, materialet, produktionsforløbet, herkomst og så videre, som alt sammen bidrager til værdi.

For Julien's Auctions, et auktionshus, der udelukkende fokuserer på berømthedsmemorabilia, er der også spørgsmålet om en genstands historie. "Folk ser på guitarer eller mode- eller designerpunge som kunstværker," siger Martin Nolan, virksomhedens administrerende direktør og finansdirektør. "Disse tredimensionelle genstande er lige så vigtige for samlere som dem, der køber Warhols eller Picassos eller Monets."

På det bredere videresalgsmarked hjælper et lignende sæt kriterier med at bestemme, hvordan noget er prissat. På et auktionshus vil en modevare bære en meget højere pris, end den ville have i en konsignationsbutik; nogle varer koster op mod en million dollars (eller i tilfælde af en storslået fancy levende pink diamantring, over 58 millioner dollars hos Sothebys). Der er dog en iboende forskel: Inden for auktionsområdet bliver mode ikke blot hyldet for dets utilitaristiske formål - det ses som et samleobjekt og måske endda en investering.

Van Cleef & Arpels retro safir, farvet safir og rubin 'Bouquet Broche'

Foto: Udlånt af Christie's

Ifølge Josh Pullan, leder af den globale luksusdivision hos Sotheby's, er der et par forskellige motivationer, der driver køb: Der er folk, der behandler modegenstande som "ren investering", andre køber for rent faktisk at bruge eller gaver, så dem "der leder efter den helt stykke, der bliver lagt på en hylde eller i en perspektivboks og er æret som et trofæ, der aldrig bliver brugt." Nogle gange er der en personlig forbindelse. "Folk køber en del af historien eller en del af deres barndom," siger Pullan og bemærker, hvordan dette kommer op meget mere med hensyn til popkultur eller sportsmemorabilia.

Uanset folks motivation for at komme til en auktion, er én ting sikkert: Det er kunderne konsekvent køb, hvilket er en sund indikation af markedets tro på disse aktivers langsigtede værdi. Ikke kun det, "vi ser værdistigning overarbejde," siger Pullan.

Michael Jordans 'The Last Dance' Game-Blidt 1998 NBA Finals Jersey

Foto: udlånt af Sotheby's

Når det kommer til beklædning, synes bydende at blive påvirket af, om en beklædningsgenstand hang i en berømt persons skab. For eksempel en trøje båret af Michael Jordan i "The Last Dance" sælges hos Sotheby's for 10,1 millioner dollars. Så er der tilfældet med kjolen, der er berømt båret af Marilyn Monroe at synge "Happy Birthday" til præsident Kennedy: Den blev solgt til en investor i 1999 for en daværende verden rekord på $1,2 millioner, før den blev solgt igen af ​​Julien's Auction i 2016 for hele $4,81 million. Den samme kjole blev for nylig båret af Kim Kardashian til 2022 Mødte Gala - og på grund af det mener Nolan, at det "sandsynligt vil sælge for 10 millioner dollars, hvis det kom til auktion igen."

Foto: Mike Coppola/Getty Image

På mange måder er mødet mellem disse to lukrative virksomheder - salg af kunst og luksusmode - naturligt. Christie's ejes af François-Henri Pinault, som også ejer Kering, luksusvarer moderselskab af mærker som Balenciaga, Bottega Veneta og Gucci. I mellemtiden LVMH's præsident, Bernard Arnault, kort ejede auktionshus Phillips i 2000'erne.

På trods af alt dette står luksussalget stadig kun for en del af auktionshusets indtægter. Når alt kommer til alt, har håndtasker, smykker og ure relativt mere tilgængelige indgange end et gammelt mestermaleri. Alligevel er det lavere prismærke netop det, der driver interessen blandt yngre kunder, som ellers kunne blive for skræmt af auktionsverdenen.

"Vi fandt ud af, at visse kategorier - som håndtasker, sneakers og whisky - var gode måder at gøre det på at bringe helt nye kunder ind i forretningen, også nye kunder i en anden demografisk alder," siger Pullan. "Vi har set dem derefter købe på tværs af kategorier til kunstsiden af ​​vores forretning, og også kunstsiden i vores luksusforretning."

Det er ikke uhyrligt at sige, at luksusmode en dag kan vokse nok til at opretholde auktionsvirksomheder i fremtiden, især da en voksende afgrøde af samlere fortsætter med at overskride det traditionelle Kategorier.

Gå aldrig glip af de seneste nyheder om modebranchen. Tilmeld dig Fashionistas daglige nyhedsbrev.